Tarihçe

Kahramanmaraş Ticaret Borsası, 1969 yılında dönemin ileri gelen iş adamları ve sanayicileri Şevket ARİFİOĞLU, Nuri ARIKAN, Erdoğan GÜLSER, Sıddık AKDİŞLİ, Ahmet AVŞAR, İsmail KURTUL, Mehmet SARIKATİBOĞLU, Ökkeş UNCU, Yusuf KİRİŞCİ, Mehmet VAKKASOĞLU’ndan oluşan kurucu meclis tarafından yapılan başvurular neticesinde; Sanayi ve Ticaret Bakanlığının onayı ile 5590 sayılı kanun ve buna bağlı yönetmelikler doğrultusunda kurulmuştur. 05.11.1969 tarihinde yargı denetiminde yapılan seçimler neticesinde H.Osman ARIKAN, Şevket ARİFİOĞLU, Selehattin ÜNSAL, Erdoğan GÜLSER, Nuri ARIKAN, Yusuf KİRİŞCİ, Hüsnü ÖKSÜZ, İsmail KURTUL, Ömer DOKUMACI ve Tarık SARIKATİBOĞLU seçilerek göreve gelmiştir. Kuruluşundan itibaren borsamız 1981 yılına kadar 32m2 ‘lik kiralık bir alanda hizmetlerini sürdürmüştür.

Borsamız 1981 yılında 160 m2’lik kendi mülkiyeti olan bağımsız bir alanda hizmet vermeye başlamıştır. 26 Eylül 1997 tarihine kadar burada hizmetlerini aksatmadan yerine getirmiştir. Bu tarihten itibaren üyelerimize daha iyi hizmet verme düşüncesiyle 318 m2 ‘lik arsamıza yapılan 5 kattan oluşan her katı 200m2 olan toplam 1000m2 ‘lik yeni binamızda hizmet etmeye başlamıştır.

Yeni hizmet binamız bodrum kat hariç 5 kattan oluşmaktadır. Birinci katta gıda, afla toksin ve pamuk laboratuarı, ışık odası. İkinci katta Genel Sekreterlik, tescil ve kayıt işlemlerinin yürütüldüğü servis bulunmaktadır. Üçüncü katta Meclis ve Yönetim kurulu toplantı salonu, korbey salonu. Dördüncü katta konferans salonu ve başkanlık odası bulunmaktadır. Beşinci katta misafir odası, mutfak ve lavabolar bulunmaktadır.

Kahramanmaraş Ticaret Borsası Kuruluşundan bugüne çeşitli aşamalardan geçerek şu an 17 personeli ile çağdaş bir ortamda hizmet vererek Türkiye’nin sayılı borsaları arasında yerini almıştır. Faal 470 kayıtlı üyesi bulunan Borsamızda başlıca, kütlü pamuk, preseli pamuk, pamuk çekirdeği, pamuk yağı, buğday, kırmızı biber, mısır, şeker pancarı, ay çiçeği, canlı hayvan, tescil işlemleri yapılmaktadır.

İlimiz merkezine 170 km. uzaklıktaki Elbistan ilçemizde, Borsa hizmetlerimizin sağlıklı olarak yürütülebilmesi ve üyelerimizin ulaşım, zaman ve maddi kayıplarının giderilmesi amacıyla 1997 yılında bir Tescil Bürosu açılmış olup buradaki üyelere hizmet vermeye devam etmektedir.

2005 yılında ilimiz merkezine 30 km. uzaklıktaki Pazarcık/Narlı ilçemizde ikinci Tescil Büromuz hizmete girmiştir.

Borsamız HVI 900 Pamuk Laboratuarını kurmuş olup tekstil şehri olan KAHRAMANMARAŞ’ta faaliyet gösteren firmalara kaliteli üretim ve ham madde konusunda yardımcı olmaktadır.

Borsamız, ülkemizdeki ekonomik trendleri, Türkiye – A.B. ilişkilerini ve günlük fiyat hareketlerini, takip etmekte ve meydana gelen her yeniliği ve değişikliği, üyelerimize ve halkımıza (Bill Board , faks, e-posta ile) kısa bir sürede ulaştırmaktadır.

Borsamızda eğitim faaliyetleri kapsamında çeşitli konularda seminerler düzenlenmiş, sınavlar yapılmıştır. Ülke kalkınmasının bilgi ve enformasyona dayalı olduğu inancını taşıyan Borsamız, eğitime özel önem vermektedir. Bu nedenle modern konferans salonumuzda kurslar, seminerler, bilgilendirme gezileri, bilgilendirme toplantıları ve konferanslar gerçekleştirmektedir. Kentimizin tekstil şehri olması nedeniyle sektörün gereksinimi Pamuk ustası, Pamuk Eksperi ve Çırçır Ustası gibi bir çok elemanı eğiterek belgelendirip sektörün hizmetine sunmaya devam etmektedir.