KAHRAMANMARAŞ TİCARET BORSASI ÖZEL GIDA KONTROL LABORATUVARINDA SÜTTE AFLATOKSİN , BİTKİSEL KATI VE SIVI YAĞLAR ve TOPRAK ANALİZİNE BAŞLADI

KAHRAMANMARAŞ TİCARET BORSASI ÖZEL GIDA KONTROL LABORATUVARINDA SÜTTE AFLATOKSİN , BİTKİSEL KATI VE SIVI YAĞLAR ve TOPRAK ANALİZİNE BAŞLADI

Ticaret Borsası bünyesinde faaliyet gösteren Özel Gıda Kontrol Laboratuvarında üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek adına, HPLC ( Perkin Elmer Altus A10 ,Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) cihazı ile Sütte Aflatoksin M1 analizi yapılmaktadır. Sütte aflatoksin M1 analizini Kahramanmaraş’ta yapan tek laboratuvarız. Bundan dolayı sadece Kahramanmaraş değil civar illerden de analiz yaptırmak için üreticilerimiz gelmektedir.

İlimiz son yıllarda zeytin ve zeytinyağı üretiminde büyük atılımlar yaparak adını bu sektörde de duyurmuştur.  Kahramanmaraş zeytin ve zeytinyağı üretiminde Türkiye  sıralamasında 6. sırada yer almaktadır. Bizde  üreticilerimize hizmet etmek amacı ile, daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretebilmeleri adına zeytinyağı analizlerimize Ekim 2019 tarihi itibarı ile başlamış bulunmaktayız. İlk etapta bitkisel katı ve sıvı yağlarda serbest asitlik, ham ve rafine yağlarda peroksit değeri, Spektrofotometrede (Perkin Elmer Lambda 35 UV) özgül absorbans değeri ve GC’de (Perkin Elmer Clarus 580) Yağ Asitleri Kompozisyonu ile yağın kalite ve saflık kriterlerine (tohum yağı katılıp katılmadığına) bakılmaktadır. En kısa sürede zeytinyağı analizlerinin diğer parametrelerini de hayata geçirebilmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Kahramanmaraş tarım alanında başta tahıl ürünleri, pamuk, biber, mısır, baklagiller, yem bitkileri, meyve üretimi, zeytincilik ve bağcılık ile iddalı iller arasında yer almaktadır. Çiftçilerimizin daha kaliteli ve yüksek verim alabilmeleri, bilinçli ve daha az gübreleme ile hem toprağın ve bitkinin ihtiyacı olan besin maddelerini karşılamak hem de maliyeti azaltmaları adına toprak laboratuvarımızı Ekim 2019 tarihi itibarı ile faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Laboratuvarımızda PH, EC, saturasyon, kireç, organik madde, alınabilir fosfor ve alınabilir potasyum analizleri yapılarak toprağın ihtiyacı belirlenerek çiftçilerimizin ona göre gübreleme    yapmaları sağlanmaktadır.

Bu konuda yine çiftçilerimize hizmet adına aldığımız atomik absorpsiyon cihazı (Perkin Elmer Pinaacle 900T) ile toprak ve bitkide ağır metal analizleri, makro ve mikro elementler ve sulama suyu analizlerimizi de (Perkin Elmer  Pinaacle 900T Atomik Absorpsiyon cihazı ve Metrohm Compact 930 iyon kromatografi cihazı) en kısa süre içerisinde hizmete sunmayı planlıyoruz.